Хвиля земельного дерибану накрила Київську область. Під «роздачу» потрапляють і мисливські угіддя, і сільськогосподарські поля, і навіть державні підприємства, «обтяжені» земелькою. Яскравим прикладом такого свавілля є «розпил» земельного фонду ДП «Науково-дослідний виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця»

Державне підприємство «Пуща-Водиця» є об’єднанням кількох радгоспів на Київщині, в столиці та в інших областях. До його складу, зокрема, входять радгоспи «Музичанський», «Совки» та  філія — всім відоме «Межигір’я». Земельний банк «Пущі-Водиці» спочатку складав понад 3500 тисячі гектарів, але з 2008 року він невпинно зменшується.

Так, у 2008-2015 роках ДП «Пуща-Водиця» уклало низку інвестиційних договорів, за якими передало під забудову понад 200 гектарів в Подільському районі столиці. Йдеться про сади на Виноградарі — які були швиденько вирублені забудовниками. Натомість ДП отримало майнові права на 5% житлової площі об’єктів будівництва.

Прокуратура взялася розслідувати передачу цих земель, і в ході слідства встановила, що внесені в подальшому зміни до вищевказаних інвестиційних договорів, звели їх суть до угод купівлі-продажу прав на квартири за заниженою вартістю. Так, проведена за участі ДП «Пуща-Водиця» незалежна оцінка вартості його майнових прав визначила ціну квартир на рівні 83,7 млн грн, які держпідприємство отримало у 2015 році. Разом з тим, якщо перерахувати площу нерухомості, яка належить держпідприємству, відповідно до цін, за якими квартири реалізовують забудовники, то вийде зовсім інша сума, а саме – 470 млн грн. Тобто, різниця, яку, ймовірно, недоотримало держпідприємство становить понад 380 млн грн.

Варто зазначити, що ці землі були передані під забудову у 2013 році, згідно Детального плану території, який затвердила Київська міська рада, за підписом тодішнього секретаря Галини Гереги. Таким чином, 211 гектарів земель у столиці по вул. Маршала Гречка та пр. Правди передали під забудову. Як стало відомо нашому виданню, компенсації ДП «Пуща-Водиця» так і не отримало. На землях, які були, по суті, віджаті у «Пущі-Водиці», зараз ведеться активне будівництво житлового комплексу «Варшавський мікрорайон», забудовником якого є «Stolitsa Group».

Для отримання відомостей, які є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, слідство мало встановити точний розмір збитків. Для цього 19 жовтня 2016 суд надав прокурорам доступ до фінансових планів і звітів ДП «Пуща-Водиця», відомостей щодо керівництва держпідприємства, а також інвестиційних договорів із забудовниками, зокрема, із ТОВ «Сітібудсервіс», ТОВ «Олівер-Буд», ТОВ «Мартін», ТОВ «Каштанове місто», ТОВ «Конкорд-ДС плюс» та ТОВ «Датоліт». У вказаних фірм кінцевими бенефіціарними власниками є Владислава Молчанова з Києва, а також Марина Познякова, Раймондас Тумєнас та Рузгиєне Агне з Литви.

Раймондас Тумєнас – колишній акціонер виробника соків «Сандора», який у 2013 році придбав девелоперську компанію «Столиця груп» (Stolitsa Group). Владислава Молчанова є бізнес-партнером депутата Київради від «Батьківщини» Дениса Москаля, який у 2011-2014 рр очолював Партію Зелених України. Станом на 2006 рік Молчанова була гендиректором будівельної компанії «Столиця», станом на 2013-й – управляючим партнером компанії.

Варто зазначити, що це не єдиний випадок дерибану «Пущи». Так, ринок «Столичний», який знаходиться біля Кільцевої дороги столиці, отримав від попередньої влади 160 га землі державного агрокомбінату «Пуща-Водиця». Основним власником ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний» через фірму «Аграрний маркетинговий центр» є лондонська компанія «Goodlight Capital». Ця структура давно відома як складова бізнес-імперії одіозного Юрія Іванющенка, більш відомого як «Юра Єнакієвський».

На «Goodlight Capital» оформлено, зокрема, інвестфонд Іванющенка «Нові технології», який володіє активами «регіонала» в різних галузях. До Іванющенка «Аграрний маркетинговий центр» був записаний на людей з команди Миколи Присяжнюка, екс-міністра АПК та бізнес-партнера Іванющенка.

Другим співвласником ринку є компанія «Сучасні ринкові інновації», яка оформлена на дві кіпрські фірми – «Balmeran Limited» та «Sentono Limited». Обидві через «Consulco Limited» належать групі «Consulco Group Ltd», що спеціалізується на податковому плануванні та структуризації бізнесу. Цікаво, що «Сучасні ринкові інновації» зареєстровано за адресою вул. Михайлівська, 18-В в Києві. За цією ж адресою реєструвалися дві інші фірми – «Конкорд-ДС Плюс» та «Мартін», які фігурували серед отримувачів великого масиву земель ДП «Пуща-Водиця» на Виноградарі. Коло замкнулося і ми знову поверулися до згаданої вище «Stolitsa Group».

Також варто зазначити, що від користування землею, на якій зведено ринок «Столичний», державний агрокомбінат «Пуща-Водиця» відмовився. Землі перейшли під «крило» Києво-Святошинської райдержадміністрації. «Наскільки я знаю, дійсно, була вилучена земельна ділянка з дозволу МінАПК, і вона в оренді ринку «Столичний», – пояснювала для журналістів програми «Наші гроші» Віра Лімонтова, начальник юрвідділу ДП «НДВА «Пуща-Водиця», що прийшла на комбінат вже після зміни влади. – Якщо вона в оренді – це не значить, що вона втратила державний статус».

Землі державного агрокомбінату «Пуща-Водиця» роздаються і зараз. За цей час у приватну власність або на умовах оренди (а фактично — під забудову) потрапило близько 1 тис. га землі агрокомбінату. Причому в усіх схемах проглядаються дії однієї фінансово-промислової групи, яка активно «роздирає» державне підприємство. І на жаль, жодні відкриття проваджень з боку прокуратури тут не допомагають: «розпильщики», схоже, мають «волохаті руки» на найвищих щаблях…

 

Залишити відповідь