Олександр Дорошенко очолює громадську організацію, яка допомагає колишнім бійцям АТО в оформлені документів для отримання гарантованої від держави землі. Їм доводиться проходити сім кіл пекла – і жодної гарантії на результат. Серед членів його організації не назбирається і 1 % тих, хто успішно подолав це бюрократичне пекло.

Дорошенко навів статистику лише по одній, підконтрольній йому громадській організації: 120 воїнів АТО з Києва, які повернулись з війни з інвалідністю, на заяви щодо отримання ділянок отримали категоричні відмови.

Зазвичай АТОшники перші звертаються до місцевих рад з проханням виділення земельної ділянки, на що їм відповідають або «так», або «землі нема». Була й історія, коли спочатку відшукалась вільна земля, і вже потім під неї знайшлися люди, які ніби звертались до держгеокадастру з заявами про виділення. І далеко не завжди вони були колишніми військовими з АТО.

Зазначимо, що ці 323 гектари землі, які забрали у держпідприємства, знаходяться у Києво-Святошинському районі – передмісті Києва. Сотка землі там вартує 1500 доларів. Отже, мова йде про куш у десь 50 мільйонів доларів.

Як провернули зухвалу схему?

Схема реалізовувалась у декілька етапів. Етап перший – керівники районних підрозділів київського обласного держгеокадастру, які безпосередньо займаються моніторингом та пошуком вільних держземель, знайшли ділянку у «Пущій-Водиці» на 323 гектари та вивели її з балансу держпідприємства.

Ділянка у ДП «Пуща-Водиця»

Згодом почалися махінації. Так, на сотнях гектарів, що колись були яблуневими садами, вже давно височіють квартали висоток.

Журналісти з’ясували, що «Пуща-Водиця» колись віддала частину своїх земель у Києві під забудову житла, за що мала б отримати частину квартир у новобудовах. Але посадові особи «Пущі-Водиці», схоже, просто «забули» укласти інвестиційні договори і квартир не отримали.

Хто вкрав землі на ДП «Пуща-Водиця»? У 2016 році ГПУ виявила, що у «Пущі-Водиці» вкрали 350 гектарів землі. Взагалі, хто тільки не дерибанив агрокомбінат «Пуща-Водиця». Це і люди з оточення «радикала» Сергія Скуратовського та ексголови Держземагентства Сергія Тимченко, і навіть Юрій Іванющенко, більш відомий як «Юра Єнакієвський». І здебільшого агрокомбінат відмовлявся від тої землі самостійно.

Варто зазначити, що ці землі були передані під забудову у 2013 році, згідно Детального плану території, який затвердила Київська міська рада, за підписом тодішнього секретаря Галини Гереги. Таким чином, 211 гектарів земель у столиці по вул. Маршала Гречка та пр. Правди передали під забудову. Як стало відомо нашому виданню, компенсації ДП «Пуща-Водиця» так і не отримало. На землях, які були, по суті, віджаті у «Пущі-Водиці», зараз ведеться активне будівництво житлового комплексу «Варшавський мікрорайон», забудовником якого є «Stolitsa Group».

Для отримання відомостей, які є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, слідство мало встановити точний розмір збитків. Для цього 19 жовтня 2016 суд надав прокурорам доступ до фінансових планів і звітів ДП «Пуща-Водиця», відомостей щодо керівництва держпідприємства, а також інвестиційних договорів із забудовниками, зокрема, із ТОВ «Сітібудсервіс», ТОВ «Олівер-Буд», ТОВ «Мартін», ТОВ «Каштанове місто», ТОВ «Конкорд-ДС плюс» та ТОВ «Датоліт». У вказаних фірм кінцевими бенефіціарними власниками є Владислава Молчанова з Києва, а також Марина Познякова, Раймондас Тумєнас та Рузгиєне Агне з Литви.

Раймондас Тумєнас – колишній акціонер виробника соків «Сандора», який у 2013 році придбав девелоперську компанію «Столиця груп» (Stolitsa Group). Владислава Молчанова є бізнес-партнером депутата Київради від «Батьківщини» Дениса Москаля, який у 2011-2014 рр очолював Партію Зелених України. Станом на 2006 рік Молчанова була гендиректором будівельної компанії «Столиця», станом на 2013-й – управляючим партнером компанії.

Як «відмивали» вкрадену у держпідприємства землю?

Другий етап у цій схемі, за версією СБУ, полягав у тому, що чиновники держгеокадастру знайшли 163 підставні особи, частина з яких справді мали статус учасника АТО.

Ось хронологія подій:

• У червні цього року 163 людини написали заяви до головного управління держгеокадастру Київської області для отримання двох гектарів земель під ОСГ. Яка частина із заявителів – справжні воїни АТО – невідомо.

• Як не дивно, але усі до одного клопотання вмить були погодженні і в один день – 30 липня цього року. Керівниця геокадастру у Київській області Людмила Приходько поставила візи на наказах про передачу колишньої землі ДП «Пуща-Водиця» цим 163 особам у приватну власність.

На землі у «Пущі-Водиці» претендували 163 підставні особи

• Вже за два тижні – 14 серпня 2019 року 70 з 323 гектарів були внесені у статутний капітал такого собі ТОВ «Фермери Київщини». Як не дивно, у реєстрі Мін’юсту немає жодної інформації про цю ТОВку. Тобто компанія виявилась фантомом або ж вона могла зникнути із реєстру в результаті рейдерства.

Красномовний факт, що вказує на аферу – оформленням права власності на цю земельну ділянку, яку забрали у держпідприємства, займалось комунальне підприємство «Агенція адміністративних послуг» з Борисполя. Коли ми завітали туди спитати, для чого реєстратори оформлювали землю у зовсім іншому районі Київської області, то працівник КП просто втік.

Читайте також: Чому Шулявський міст ніяк не можуть добудувати та куди поділися мільйони: шокуюче розслідування

Журналісти не могли не завітати й у самий держгеокадастр Київської області, який, за версією СБУ, приймав активну участь у привласненні землі ДП «Пуща-Водиця», але керівника не знайшли.

Яка мета афери? Вся ця земельна ділянка у сотні гектарів пішла під забудову. А головний цинізм у цій історії полягає у тому, що поки одні фейкові АТОшники та їх такі ж сумнівні організації отримують сотні гектарів державної землі на дурняка і швидко, іншим, справжнім бійцям доводиться чекати на власні ділянки роками.

Залишити відповідь