Розкол Аграрної партії: Що сталося з найбільш прогресуючою політсилою України

 

“Аграрна партія”, яка несподівано показала прекрасний результат на місцевих виборах і почала сприйматися, як впливова політсила, останнім часом потрапляє в фокус медіа лише в негативному контексті.

Взаємні звинувачення колишніх партнерів, заяви про рейдерство, і як наслідок, відчутна втрата довіри. “Фактор” спробував розібратись, що ж насправді призвело до колапсу “аграріїв”.

Створена в 1996-му році “Аграрна партія” одразу активно включилась в політичне життя країни. Перша ж участь у виборах ознаменувалася для АПУ локальним успіхом – вони провели до Верховної ради кілька своїх людей.

У подальшому партія пережила ряд пертурбацій, фактично переходячи з рук в руки, блукаючи від одного політичного табору до іншого. В 1999 році вони підтримали тодішнього очільника держави Леоніда Кучму, ввійшли до його виборчого блоку і таким чином знову потрапили до ВРУ. Пізніше партію очолив близький і давній соратник Юлії Тимошенко – Іван Кириленко. Але дуже швидко його змінив аксакал української політики Вололимир Литвин (на той момент спікер Верховної ради), який остаточно утвердився в політсилі і зробив її власним брендом, пізніше перейменувавши на “Народну партію”.

“Аграрна партія” з автентичною назвою відродилась в 2006 році. Спочатку вона перебувала в орбіті впливу депутатів “Блоку Юлії Тимошенко”, згодом, коли її очолили наближені до Миколи Азарова Іван Бісюк та Віктор Слаута, стала фактично сателітом правлячої “Партії регіонів”.

Нова ера в історії Агропартії почалася з 2014 року, коли її очолив колишній топ-менеджер міжнародних аграрних корпорацій “Landkom International” та “АМАКО” Віталій Скоцик. Політсила досягла насправді грандіозного для себе успіху на місцевих виборах 2015 року, посівши 3 місце по Україні за кількістю обраних місцевих голів. Також аграрії зуміли завести до місцевих рад 3105 власних представників.

Сам Скоцик, хоч і позиціонує себе людиною з західною освітою, має досить сумнівну репутацію. В Аграрній партії він з’явився незадовго до приходу “регіоналів” і вважався близькою до них людиною. Після зміни влади він почав співпрацювати вже з “Блоком Порошенка”, куди ввійшли кілька депутатів від “аграріїв”. А лідер Миколаївської обласної організації АПУ Євген Березовський минулого року заявив про те, що Скоцик разом з главою центрального апарату партії Романом Безсмертним готували на нього замах: “На позаминулому тижні мені зателефонував один серйозний бізнесмен і розповів таку ситуацію. Він був свідком того, як людина, представившись представником Скоцика і Романа Петровича (без прізвища), домовлявся у ресторані “Гогі” з певними “елементами” про те, щоб вони здійснили фізичну розправу наді мною аж до фізичного знищення”. З відповідною заявою Березовський звернувся до правоохоронних органів.

Безумовно, партія з достатньо хорошими перспективами не могла не стати об’єктом міжусобної боротьби. Конфлікт спалахнув зовсім нещодавно, коли Віталій Скоцик на прес-конференції заявив про спробу рейдерського захоплення політсили “людьми Віктора Медведчука”. Серед них – заступник Скоцика Олег Корбан, який миттєво виступив із спростуванням. За словами Корбана, він вклав у партію 3-4 млн власних коштів, але дізнався нібито Скоцик планує злити АПУ під олігархів. “Йому і партія в принципі ні до чого. Він хотів продати партію і взяти якісь гроші, і покласти її в стопочку Коломойського чи якогось іншого олігарха. Йому сьогодні треба вирішити якісь фінансові питання. Суть всього – гроші”, – прокоментував Олег.

Однак вже 13 вересня було прийнято рішення виключити як Корбана, так і інших членів президії. “У зв’язку з численними зверненнями від місцевих партійних організацій про діяльність від імені партії політичних аферистів і московських запроданців політична рада проголосувала за припинення повноважень і виключення з лав партії заступника голови Олега Корбана, членів президії Михайла Поживанова і Володимира Шандри. Також виключили з членів президії та звільнили з посади радника голови “Аграрної партії” Василя Данилова. Зазначених осіб звинувачують у спробі організації заколоту в партії, зміни керівництва партії і спробі покласти політичну силу під проросійські прапори напередодні президентських і парламентських виборів”, – йдеться в повідомленні прес-служби АПУ. 

Політолог Володимир Фесенко у коментарі “Фактору” розповів деякі подробиці конфліктної ситуації: “З того, що я знаю, це швидше внутрішній конфлікт між групою інвесторів партії і її формальним лідером, якого вони поставили на посаду. Приводом стала активна піар-кампанія Скоцика, яку він не узгодив з партнерами. А далі, не можу стверджувати, але цілком можливо, що почалася гра великих гравців. Провідні представники українського політикуму вирішили скористатися вдалою нагодою і отримати певні дивіденди для себе. Проте впевнено говорити, що той же політтехнолог Грановський діє в інтересах Медвдечука або Тимошенко на разі складно”.

Колишній член “Аграрної партії” народний депутат Леонід Козаченко вважає, що керівник партії “допустив великі прорахунки”. “Вони вимагали від мене скласти мандат, розпочавши свою політичну гру. Коли я відмовився, мене формально виключили через те, що я нібито ухиляюся від служби в АТО. При тому, що я найстарший з усіх присутніх на тому засіданні, у свої 60 з гаком я заявив, що піду в АТО, якщо хоча б половина з присутніх також піде воювати. Ніхто з них не зголосився. Вже з цієї ситуації стає ясно, що відбувається в партії. Нинішній конфлікт негативно позначиться на рейтингу, адже довіри до керівництва вже немає”, – прокоментував нардеп. 

Його думку поділяють і звичайні аграрії. “Я стараюсь триматися подалі від них. Ні мені, ні моїм колегам АПУ ніяк не допомагає. Що стосується їхнього керівника Скоцика, то я знаю цю людину і їй не вірю. Тому не вірю і партії”, – сказав “Фактору” Юрій Клочков, співвласник компанії “Ялинівка Нова”.

Останніми днями здавалося скандал почав вщухати, однак це було хибне враження. Керівник молодіжного крила “Аграрної партії” Анна Мадей від імені молоді висловила недовіру Віталію Скоцику, назвавши його “фейковим головою” і всі його накази “фейковими”. Крім того, вона звинуватила Скоцика в підробці документів. Він в свою чергу заявив, що Мадей звільнено з посади.

“Скоцик не тільки не виконував своїх статутних зобов’язань і порушував регламент, але й дозволяв собі брудні висловлювання стосовно однопартійців”, – прокометував “Фактору” Олег Корбан. Він категорично заперечив зв’язки з Медведчуком: “Ми ніколи не мали і не будемо мати жодних контактів з даною особою. Це наклеп. Відносно якого відповідно подано до суду”.

Як бачимо, політсила, що набирала оберти і мала всі шанси стати серйозним гравцем на політичній шаховій дошці, фактично розчинилась у внутрішніх міжусобицях. Експерти сходяться на думці, що “аграрії” не зможуть відновити довіру виборців і майбутня кампанія завершиться для них повним фіаско. Звичайно, в нашій країні можливо все, але, схоже, “Агропартія” дійсно втратила нагоду пройти в парламент.

 

 

Залишити відповідь