Напередодні вся Україна обговорювала факти про недобросовісну угоду часів злочинного президента Януковича з газовидобутку, яку можна приписати родині Кацуб. В останні дні Україна повернула платформи “вишки Бойка” під свій контроль через російську анексію Криму.

Приєднуйтеся, щоб детально досліджувати цей скандальний корупційний епізод історії!

Днями Україна повернула під свій контроль так звані “вишки Бойка”, які розташовані в Чорному морі поблизу берегів Криму. Це газовидобувні та нафтовидобувні платформи, які були захоплені Росією у 2015 році, роком після анексії півострова.

Ця новина може здатися радостною, проте важливо не забувати про контекст. Декілька рокiв тому цi самi платформи стали символом корупцiї в урядi Януковича. В 2011 роцi державна компанiя “Чорноморнафтогаз” придбала двi самопiдйомних буронабивних установки за 400 млн доларiв. Але цей цiновий запит є сильно завищеним i став результатом корупцiйних схем.

Таким чином, ми повинні пильно спостерігати за тим, як Україна використовуватиме ці платформи після їх повернення. Необхідно забезпечити прозору та ефективну роботу цих об’єктів, а також уникнути корупційних практик минулого.

Угоди були здійснені за часів Юрія Бойка на посаді міністра енергетики та вугледобувної промисловості. Саме це стало причиною появи мема “вишки Бойка”, який здобув популярність серед громадськості. Однак, слідство не підтвердило причетність колишнього “регіонала” до цих схем збагачення за рахунок державного кошторису.

Це досить цікавий факт, що через роки, у 2016 році, тодішній генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що “схоже на те, що це були “вишки Кацуби”, а не Бойка”. Таким чином, виникає питання про достовірність і обґрунтованость поширених ідеї і мема.

Олександр Кацуба – ім’я, яке стало відомим українському бізнесу та політиці. Молодший представник знаменитої родини, яка колись була успішною в дореволюційні часи, але часи змінилися.

Вже понад 10 років тому Олександр Кацуба його старший брат Сергій потрапили у найскандальнішу державну закупівлю в історії України – “вишки Бойка”. Величезна сума грошей була витрачена на цей проект, і хто ж не мав би зацікавленостей у таких операціях?

Кацуби так чи інакше брали участь у цих сумнозвісних закупках.

Олександр Кацуба в момент угоди щодо купівлі платформ обіймав посаду заступника голови НАК “Нафтогаз України”. Він молодший представник відомої сім’ї, яка досягла в колишні, дореволюційні часи (йдеться про революції 2004 і 2013 року в Україні. – Ред.) величезних успіхів у бізнесі та українській політиці. Але фарт перестав бути їхнім супутником після найскандальнішої державної закупівлі в історії України – “вишок Бойка”, у якій так чи інакше брали участь Олександр зі своїм старшим братом Сергієм Кацубою. Тоді, 10 років тому, говорили, що саме Кацуби забезпечили придбання чотирьох бурових платформ для видобутку газу на шельфі Чорного моря, і тільки на цих контрактах через їхні руки пройшло 2 млрд доларів.

Батько Олександра і Сергія, Володимир Кацуба – кадровий військовий, який прослужив у Радянській армії 15 років. Він народився в Брянській області Росії, але ще в дитинстві переїхав у Дергачі Харківської області. Як писали свого часу ЗМІ, у Дергачах на сусідній із Кацубами вулиці жив Василь Салигін. У 90-х він був партнером майбутнього харківського олігарха Олександра Ярославського. Салигін з Ярославським вдало розміщували скуплені в населення приватизаційні ваучери. А головним менеджером і довіреною особою у них був Володимир Кацуба.

Старший син Володимира Кацуби Сергій ще під час навчання в Харківській юридичній академії пішов працювати юристом у фірму, що постачала різне обладнання атомним електростанціям. Наприкінці 1990-х за поставлені товари держкомпанії розраховувалися за взаємозаліком. Платили вугіллям, електроенергією тощо. “Доля привела мене до Києва, тому що спочатку були заліки (бартер), пов’язані з атомними станціями, а потім підключилися обленерго, далі – “Енергоатом” і “Укренерго”. Я поступово перезнайомився з такими ж, як я, постачальниками, і ми почали робити такі ж поставки на підприємства “Укрнафти”, “Укргазвидобування” та їх філії”, – розповідав свого часу Сергій Кацуба.

Після фінансової кризи 1998 року бартер зійшов нанівець і стали проводитися перші тендери. Сергій Кацуба згадував цей час: “Як не тендер, вигравала моя компанія. Так вийшло. Я знав, що купується, де купується, знав ціни”.

Через п’ять років зі своїми знаннями Сергій Кацуба вперше потрапив у НАК “Нафтогаз України” під керівництвом Юрія Бойка, очоливши один із департаментів компанії. Але після зміни влади в 2004 році добровільно залишив посаду. Щоб повернутися в НАК після перемоги Януковича на виборах у 2010 році. Тоді Юрій Бойко очолив Міненерго, а Сергій Кацуба – “дочку” “Нафтогазу”, компанію “Укрнафтогазкомплект”, яка займалася проведенням тендерів і постачанням всій структури НАКу, а пізніше став заступником голови правління “Нафтогазу” Євгена Бакуліна.

Паралельно заступником голови правління найбільшої видобувної держкомпанії “Чорноморнафтогаз” став молодший брат Сергія — Олександр, який до цього працював теж “в сфері нафти і газу”, але на підприємствах меншого штибу. Старший Кацуба не приховував, що посприяв цьому призначенню: “Це ж мій брат! А кому мені ще допомагати?”.

Але через рік, у 2011-му, спалахнув скандал після публікації в ЗМІ деталей купівлі “Чорноморнафтогазом” бурових платформ за непомірно завищеною ціною.

“Я б назвав вишки Бойка “вишками Кацуб”, тому що це була їхня схема від початку і до кінця. Саша Кацуба неодноразово літав до Латвії і на Схід, щоб вести переговори”, – говорив ЗМІ ще 2012 року бізнесмен, який добре знає сім’ю. Примітно, що через 5 років те саме повторить і генпрокурор Юрій Луценко в коментарі щодо перебігу розслідування корупційної оборудки часів Януковича.

Скандал із “вишками Бойка” не завадив главі сім’ї Володимиру Кацубі у 2012 році обратися у складі Партії регіонів до Верховної Ради, а за два роки, 14-го – переобратися до парламенту. Сергій Кацуба в цей же час побудував під Києвом величезний маєток по сусідству з будинками голови НАК “Нафтогаз” Євгена Бакуліна. Олександр Кацуба в розпал скандалу пішов на підвищення і в грудні 2012 року став заступником голови правління НАК “Нафтогаз України”. Звільнився влітку 2014 року, щоб відкрити бізнес у сфері IT і зайнятися розробкою застосунків для мікрокредитування, причому останні використовуються не тільки в Україні, а й в азіатських країнах – Шрі-Ланці, В’єтнамі та в Індонезії. Олександр одружився. На його весіллі у Франції гостей розважали Григорій Лепс, Вєра Брежнєва, “95 квартал”.

Але у 2016 році прокуратура затримала екс-заступника глави “Нафтогазу” та екскерівника “Чорноморнафтогазу” Олександра Кацубу не через “вишки Бойка”, а у “бензиновій” справі Сергія Курченко.

За версією слідства, Кацуба-молодший після свого переходу із “Чорноморнафтогазу” на посаду заступника глави “Нафтогазу” допоміг компанії младоолігарха Сергія Курченка “Газ України 2020” вкрасти у державного холдингу бензину на 500 мільйонів гривень.

Проте 15 лютого 2017 року генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що Олександр Кацуба пішов на співпрацю зі слідством  і відшкодував державі 100 мільйонів гривень збитків. Після цього Кацубу-молодшого випустили із СІЗО за так званим законом Савченко.

Через рік, 1 лютого 2018 року тодішній генпрокурор Юрій Луценко повідомив, ймовірно, результати співпраці Кацуби зі слідством. Так, по справі “вишок Бойко” вигодонабувачами названі Віктор Янукович, Сергій Арбузов, Євген Бакулін. Слідство встановило, що президент дав доручення голові НБУ знайти кошти на купівлю бурових платформ НАКом “Нафтогаз”. Розпорядження було виконано. На момент розслідування Янукович і Арбузов уже проживали в Росії. А Бакулін, будучи народним депутатом у 2018 році, вирушив туди ж після того, як стало відомо про підготовку подання в парламент на зняття з нього депутатського імунітету для притягнення до відповідальності. В Росії ж пересиджував шторм навколо “вишок Бойко” і Сергій Кацуба.

Так “вишки Бойка”, потім Кацуби стали ”вишками Арбузова-Януковича”. Олександр Кацуба після цього продовжив займатись бізнесом у сфері IT. Напередодні великої війни він купив два автомобільні онлайн-видання України — “Автобазар” та “Автоцентр” задля розвитку бізнесу у сфері автолізингу. Його партнером по бізнесу став Сергій Тигипко. Також сім’я Кацуб третій рік поспіль намагається продати розкішний маєток під Києвом, який будував Сергій Кацуба, працюючи в “Нафтогазі”. Власники хочуть отримати за палац з власною набережною 16 млн доларів. Це в декілька разів менше, ніж відшкодував державі Олександр Кацуба під час розслідування справи бурових платформ.

Залишити відповідь