На втіху власників домашніх тварин у соцмережах шириться фейк про те, що ті, у кого є кіт або пес, мають менший ризик заразитися новим коронавірусом. Насправді немає наукових підтверджень, що домашні улюбленці формують у людей бодай якусь імунну стійкість до covid-19. Так само, як і немає підтверджень, що домашні улюбленці можуть інфікувати коронавірусом своїх господарів.
Наразі відомі щонайменше три випадки зараження домашніх тварин коронавірусом — дві собаки в Китаї та кішка в Бельгії. При чому кішка ймовірно підхопила вірус від господаря. Зараз досліджують, чи може інфекція передаватися в зворотньому напрямку. Поки що такі випадки не фіксувалися.
Про що брешуть?
Дивіться, що кажуть: «на хутрі, в слині тварин мешкає величезна кількість мікробів та інших патогенних мікроорганізмів, небезпечних для людини. Спілкуючись зі своїм улюбленцем, кожен з нас піддається впливу цих крихітних шкідників, тому поступово в людини формується стійкий імунітет».
Цей пост поширило понад пів тисячі користувачів. І це лише в Україні. Авжеж, жодних підтверджень чи посилань на першоджерела під ним немає. А їх і бути не може — результатів наукових досліджень, мовляв, домашні улюбленці формують у людей імунну стійкість до covid-19 — немає.
Але чи можуть вони заразити людину?
Домашні тварини можуть бути носіями коронавірусу. Є дослідження, що SARS-CoV-2 погано розмножується у собак, свиней, курей та качок, але ефективно у тхорів та котів. Дослідники кажуть, що вірус передається кішкам респіраторно. Але це лише попередні звіти, які не пройшли рецензування. Їх не можна розглядати як переконливі.
Проте у світі не існує жодних доказів, що будь-які тварини, серед іншого домашні, свійські чи дикі можуть бути джерелом зараження covid-19. Хоча, власник клініки EuroLab Андрій Пальчевський в ефірі 112 телеканалу заявив, що собака може переносити коронавірус.
Чисто гіпотетично, якщо хтось із коронавірусом начхає на вашу собаку, ви собаку погладили, а потім торкнулися обличчя, то дуже віддалено гіпотетично інфікуватися можна. Але! Жодного такого випадку у світі не зафіксовано.
Хай там що, після контакту з тваринами радять мити руки водою з милом. Це захистить від низки бактерій, які людина може підхопити від тварин
А от людина може заразити тварину. Хоч ризик цього і незначний. На території Гонконга зареєстровано перший випадок захворювання коронавірусом у собаки. Наразі цей випадок вивчають. Тварина утримувалася в тому ж будинку, де було виявлено короновірус у власника. Щоб мінімізувати ризики занесення збудника на територію України, Держпродспоживслужба ще 2 березня тимчасово заборонила ввезення з Китаю домашніх (собак, котів тощо) та диких м’ясоїдних тварин.
У Бельгії тест підтвердив захворювання на covid-19 у домашньої кішки, яка жила в ізольованих умовах і захворіла через тиждень після того, як її господар повернувся з Італії. За п’ять днів стан кішки покращився.
Після цього випадку хворим на covid-19 порадили мінімізувати контакт з домашніми тваринами. Хоча Науковий комітет Бельгії вважає ризик зараження тварини людиною невеликим. А тому запроваджувати карантинні заходи для домашніх тварин, які проживають поблизу пацієнтів інфікованих вірусом, потреби немає. Що стосується ризику зараження людей тваринами, комітет не в змозі це оцінити за наявних даних. Однак вважає, що цей ризик теж незначний порівняно з ризиком зараження «від людини до людини».
П.С. 4 квітня в електронній науковій бібліотеці bioRxiv з’явилися результати спостережень китайських медиків про те, що близько 15% кішок заражені коронавірусом. При чому, як домашніх, так і диких. Як саме вони заразилися, науковці поки не можуть сказати. До того ж статті на bioRxiv не рецензуються і не редагуються. Їх не можна розглядати як доказові або повідомляти у ЗМІ, що це встановлена інформація.