Режим Дія Сіті функціонує більше року, але компанії все ще сумніваються та шукають підводні камені. Більшість сумнівів пов’язані з оподаткуванням, а саме новим податком на виведений капітал, підвищення податково навантаження за підрядників за рахунок військового збору, та обмеження по роботі з ФОП, що почнуть діяти вже з наступного року.
Тому ми спитали IT-юристів Stalirov&Co чи вигідно ставати резидентом і попросили розповісти про Дія Сіті та податки.
Про те, як минув перший рік Дія Сіті
У реєстрі Дія Сіті вже більше 620+ резидентів. IT-гіганти зважено та з обережність підійшли до нововведень. Вони тестують режим невеликими товариствами з обмеженою відповідальністю, які реєструють спеціально для цього. Наприклад, AltexSoft зайшли у Дія Сіті з ТОВ «Технолодж Консалтинг», а Genesis з ТОВ «Айті Ленд».
IT-компанії зізнались, що як роботодавці вони зіткнулися зі складністю переконати співробітників, що нововведенням можна довіряти та, що їх умови праці не погіршаться.
Зараз тенденція приєднання до цього режиму росте, оскільки IT-спільнота очікує на процедуру бронювання спеціалістів у сфері IT від мобілізації. Тому і малі компанії активно стають резидентами.
Про податки та фінансове навантаження
В рамках Дія Сіті запровадили новий вид податку — податок на виведений капітал, ставка якого 9%. Його сплачують, коли бізнес витрачає кошти, наприклад, виплачує дивіденди засновникам або виводить гроші на користь своїх іноземних офісів. Цей податок кардинально відрізняється від звичного податку на прибуток, який потрібно сплачувати на суму різниці доходів та видатків. Тобто податок на виведений капітал слід сплачувати, коли компанія виводить гроші, а податок на прибуток, коли отримує.
IT-компанія самостійно обирає переходити на новий податок, чи сплачувати звичний податок на прибуток. Податок на виведений капітал підходить тим, хто реінвестує прибуток у розвиток бізнесу. Тим, хто регулярно виводить кошти з рахунків, краще залишатися на податку на прибуток. Але це загальний принцип, тому варто оцінювати і прораховувати окремі операції, щоб точно визначитися та обрати найбільш вигідний варіант.
Що вигідніше: резидентство в Дія Сіті чи компанія в Естонії?
В Естонії діє ставка 0% за умови використання прибутку для розвитку бізнесу та для подальших інвестицій. Якщо ж кошти виводяться, потрібно сплачувати 20% податку на прибуток. Для порівняння в Україні ставка податку на прибуток — 18%.
Податок на дивіденди в Естонії — 27%, в той час як резидент Дія Сіті може не сплачувати такий податок, якщо виводить дивіденди рідше 1 разу на 2 роки. Якщо частіше, з кожної операції слід сплатити 9% податку на виведений капітал.
Попри те, що у режимі Дія Сіті оподаткування вигідніше, є й інші критерії, які варто брати до уваги, коли робите вибір. Основний з них — це стабільність та авторитетність юрисдикції, а це сильна сторона Естонії.
Що відштовхує українські компанії від вступу до Дія Сіті?
Основний недолік Дія Сіті — це запровадження лімітів на роботу з ФОП. З 2024 року IT-компанії можуть виплачувати на користь платників єдиного податку не більше 50% від загальної суми видатків за весь 2023 рік. Наприклад, у 2023 році бізнес виплатив 100 000$ зарплати співробітникам фізичним особам-підприємцям, а також за оренду офісу, обслуговування офісної техніки та інші послуги. Це означає, що на такі ж цілі у 2024 році можна витратити не більше 50 000$. Тобто частину співробітників потрібно переоформити як гіг-спеціалістів та здійснити аудит усіх контрактів з платниками єдиного податку.
У 2025 році умови стануть ще більш жорсткими. Ліміт для співпраці з платниками єдиного податку складе 20%.
Такі нововведення до законодавства сприймаються бізнесом як зазіхання на автономність IT, тому представникам Дія Сіті доведеться зробити велику роботу, щоб переконати IT-спільноту в протилежному.
Автор: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co