Колаж: Д. Романюк/Comments.ua

Підозрюваного в причетності до заволодіння майном Нацгвардії екс-нардепа і екс-власника будівельної корпорації “Укрбуд” Максима Микитася відпустили з-під варти. Чим може завершитися справа Микитася, і чому у “Укрбуду” немає майбутнього, розповів порталу “Коментарі” генеральний директор входить до держкорпорації “Укрбуд” компанії “Укрбуд Девелопмент” Олег Майборода.

– Як Ви починали співпрацю з Микитасем? Які у вас були стосунки?

– Це були товариські відносини, які потім переросли в дружні, майже родинні: хрестили дітей, багато спілкувалися. Починалося це більше десяти років тому, коли я заклав свою квартиру — все моє на той момент майно — щоб влити гроші в спільний з Микитасем бізнес. Перший проект — житловий комплекс в передмісті — був складним: почалася криза, ціни на нерухомість впали, курс злетів. Але потроху виплуталися з цієї ситуації, з’явилися нові проекти, все закрутилося. Микитась завжди був генератором нових ідей, знаходив майданчики, домовлявся з людьми.

– Коли стався розлад між вами? Які перші “дзвіночки” Ви помічали?

– Після того, як Микитась у 2016 році став народним депутатом, він потроху став змінюватися — нове коло спілкування, бажання “відповідати”, оборот компаній ріс, гроші теж кружляли голову. Поступово він став поводитися зарозуміло, необачно по відношенню до багатьох людей — чиновникам, політикам, бізнесменам. До мене ставлення почало змінюватися після того, як я почав задавати “багато питань”. Все менше грошей він дозволяв виділяти на будівництво, все більше забирав “на проекти”, список яких опублікував Джокер (пранкер Джокер оприлюднив відео, де екс-нардеп і забудовник Максим Микитась хвалиться зв’язками на Банковій і говорить про “подаровані” квартири Андрію Богдану та Андрію Єрмаку, а також документи зі списками квартирного фонду “Укрбуду” і інший елітної нерухомості, нібито сплачених за рахунок вкладників, але “подарованих” високим чинам, — ред.)

Природно, таке ставлення до людей почало відбиватися на бізнесі ще в 17-18 роках — стало важче отримувати дозвільні документи, узгоджувати техумови, останній рік ми не могли ввести в експлуатацію жоден об’єкт — люди, яких Микитась зробив ворогами, перекривали кисень.

Темпи падали, продажу теж, клієнти обурювалися, постачальники вимагали оплат. Плюс до цього в травні 2019 го раптом мене затримали у справі квартир Нацгвардії. До цього воно розслідувалося вже кілька років, ми надавали всі документи, бачили в цьому тільки господарські відносини, співпрацювали зі слідством, і підстав починати з нас так різко працювати ніяких не було. І тут — такий поворот! Плюс ще ряд кримінальних справ, штрафи Антимонопольного комітету, втрата Микитасем депутатської недоторканності, — навалилося все відразу. У цей період, мені здається, у Микитася і виникла ідея призначити когось крайнім — мене. Але це я вже зрозумів значно пізніше, детально аналізуючи його дії.

– Ви писали, що машина Микитася була оформлена на Вас?

– Машини — це дрібниці, у порівнянні з усім іншим. Йдеться про “Ламборгіні”, ще був “Астон Мартін”, і багато всього іншого. У момент покупки “Ламборгіні” і він вже був депутатом і не хотів “світити” таке придбання — разом з податками перша в Україні машина обійшлася майже 700 тис. Доларів. Сума астрономічна, але Микитась вже входив в раж! Те, що вона оформлена на мене, ніколи не було секретом — ця інформація є в електронній декларації Микитася і відкрита для всіх. Я там вказано як власник, а Микитась просто їй “користується на підставі усних домовленостей”. Коли мене затримали в травні 2019 го, то виник ризик арешту майна, і Микитась швидко “перекинув” машину на іншу довірену особу. Цим займався його особистий помічник. Досі пір цей “Ламборгіні” не знайдено,Микитасьдесь його сховав.

– Як Микитась заробив такий капітал? У нього була велика зарплата, бонуси або за допомогою якихось схем?

– Дивіденди від бізнесу. Про схеми треба питати у нього, я займався бізнесом, а не схемами.

“Я не знімаю з себе відповідальності. Є в ситуації частка й моєї вини — в тому, що сліпо вірив Микитасеві і його обіцянкам “знайти гроші””

– Як прокоментуєте звинувачення у Вашу сторону від Микитася?

– Намагаюся не вступати з ним в полеміку, я не особливо публічний і точно не рвався коментувати щось. Але ситуація змушує, оскільки брехня Микитася переходить вже всі здорові рамки.

Найкращий захист — це напад — цю стратегію вибрав Микитась. Коли потрібно було вирішувати проблеми 13 тисяч людей, які купили в “Укрбуд” квартири, він відмовчувався, заходив у запої, збігав за кордон. А тепер, коли все ЖК побудовані, передані іншим забудовникам, на них відновилося будівництво, Микитась тут як тут. І “переживає” про людей, і розповідає про суперприбуткові об’єкти, які хтось “вкрав”. Але не розповідає, що з незалежного аудиту, який вже проводив Київміськбуд на добудову всіх об’єктів не вистачає майже 2 млрд грн!

Я не знімаю з себе відповідальності. Є в ситуації частка моєї вини — в тому, що сліпо вірив Микитасеві і його обіцянкам “знайти гроші”. Він постійно розповідав, що з усіма домовився, називав гучні прізвища. Більш того, до краху у нас вже був реальний інвестор, який готовий був зайти в партнерство. Але Микитась не міг два місяці підписати з ним паперу, він просто пішов в запій після програшу на виборах. А в такому стані у нього загострюються проблеми з психікою, він не контрольований. Посилав свою охорону побити постачальника, який, як йому здалося, щось вкрав. Міг зателефонувати вночі солідній людині, з яким вдень ще про щось домовлявся, і послати його останіми словами. А вранці говорив “не пам’ятаю”. Після таких витівок, звичайно, люди не хотіли з ним мати справу. І коли ми знову почали пошук інвесторів, основна умова ВСІХ, з ким ми спілкувалися, був вихід Микитася з бізнесу.

Федотенков був партнером Микитася і очолював групу інвесторів, які погодилися допомогти, коли криза загострилася у вересні 2019-го. Між ними був підписаний меморандум, але потім почалася неадекватна реакція Микитася — “підробили”, “не продавав”, “вкрали”. Ми зустрічалися кілька разів. Обговорювали, але закінчувалося лише його “психами”. Рішень він ніяких не пропонував, грошей на добудову не давав, тому почався пошук компанії, яка добудує всі об’єкти, ні про який заробіток вже не йшлося, треба було виконати зобов’язання перед клієнтами — їх в десять разів більше, ніж було у “Еліта центр”! Федотенков, до речі, влив в будівництво більше 10 млн доларів, поки ЖК не були передані Київміськбуду. Але отримав не бізнес-проект, а купу головного болю.

– Раніше Ви заявляли, що Микитась погрожував вбити свідків, в тому числі і Вас. Ви вважаєте, що зараз перебуваєте в небезпеки? Чи були нові загрози?

– Те, що я заявляв — це одне. Чи не вважав би це реальним, не писав би заяву в поліцію. Там зараз розслідують цю справу. Але зовсім інше, що кілька разів це заявляли прокурори САП і детективи НАБУ в суді! Як основний аргумент, чому Микитась повинен бути під арештом в СІЗО. І суд з ними погоджувався, оскільки були представлені матеріали прослушки з переговорами Микитася, він контактував з кримінальними авторитетами, і ці загрози цілком реальні. Особливо після свіжої історії, коли кілька днів тому Микитась, тільки вийшовши з СІЗО, замовив викрадення з вибиванням боргів одного зі своїх же адвокатів! Цю інформацію підтвердили в поліції, показали фото затриманих чеченців, потерпілий прямо вказав на Микиту, з яким він розмовляв телефоном після викрадення, писав йому розписку на 800 тисяч доларів.

Але тепер НАБУ і Ситник не вважає Микитася небезпечним! Ось такі подвійні стандарти і вибіркове правосуддя.

“Мені здається, саме НАБУ ще пошкодує, що з ним зв’язалися, він абсолютно непередбачуваний”

– Ваші припущення, про оприлюднення яких даних про розкрадання погрожує розповісти Микитась?

– Він буде придумувати все, що йому скаже НАБУ, в тих питаннях, в яких він пішов на співпрацю в обмін на свободу. І продовжить фантазувати на тему як його “обібрали”. Продовжуватиме ліпити образ чесного бізнесмена і злих рейдерів. У це люди охоче вірять, якщо не знають таємниці. Але ті самі 13 тисяч інвесторів, про яких раптом згадав Микитась, дуже добре вже знають всі наші внутрішні проблеми, і для них в цій історії позитивних героїв немає.

– Що можете сказати про роль у цій ситуації Олега Татарова, проти якого виступив Микитась?

Микитась довго просидів в СІЗО, і готовий розповідати все, що йому накажуть за можливість залишатися на волі. Тому політичний підтекст цих заяв очевидний для всіх. Є протистояння Ситника і Татарова, після його критики НАБУ, і є зручний інструмент — Микитась. Натиснуть — і буде говорити все, що їм треба.

– Як Ви думаєте, Микитась домовився зі слідством, щоб його відпустили? Хто може його “покривати”?

– Це очевидно. Його взяло під крило НАБУ, з якими він пішов на угоду, і обмінює потрібні їм свідчення на свою свободу. Є такий юридичний механізм — угода зі слідством, він дає показання на всіх, натомість отримує більш м’якою покарання. А вигадані ці свідчення або правдиві повинен визначити суд.

– Ваш прогноз, чим закінчиться справа Микитася?

– Мені здається, саме НАБУ ще пошкодує, що з ним зв’язалися, він абсолютно непередбачуваний. Але зараз явно йому пообіцяли зняти найтяжчі звинувачення — у справі квартир Нацгвардії. Там Микитась проходить як організатор, і зараз почнуть переводити стрілки на когось іншого. Ми вважаємо цю справу взагалі зі сфери господарських відносин, але НАБУ ж не скаже, що були неправі, будуть тягнути до суду, а значить будуть рятувати Микитася, якого до цього оголошували головним корупціонером! Політика творить чудеса!

Микитась підозрюваний ще як мінімум в трьох справах — хуліганство і два хабарі. Одна з них — за тендер в мільярд гривень в Чорнобилі. Але там НАБУ буде обіцяти йому умовний термін.

“У Укрбуду я не бачу майбутнього”

– На Вашу думку, з яких причин почалися проблеми “Укрбуду”?

– Ми швидко розрослися, а рівень управління залишався ручним, як в маленькій компанії, — всі процеси сходилися до Микитася. Це проблема, оскільки даних дуже багато, цифри змінюються, умови змінюються і т.д. А у людини в голові залишається собівартість 2015 року, він не хоче зрозуміти, що ціни на матеріали ростуть щоквартально, продажу то ростуть, то падають, що виникають проблеми, які треба вирішувати, а не відкладати. А другий момент — це постійні сторонні “проекти” Микитася- політика, покупка якихось активів, що з кожним разом послаблювало фінансове становище компанії.

Ось простий приклад — вересень 2019 рік. Все під слідством, будівництва стоять, інвестори, які погодилися дати грошей в шоці від заяв і дій Микится, а він дзвонить бухгалтеру і вимагає зняти для нього 20 млн грн у вигляді фіндопомоги.

– Як зараз вирішуються питання з інвесторами, які вже вклали кошти, чи повертаються гроші?

– Практично всі об’єкти передані, на всіх, на які зайшов Київміськбуд, розпочато будівельні роботи, п’ять уже введено в експлуатацію. Київміськбуд увійшов третьою стороною в договори із замовниками будівництва і  частково взяв на себе функції замовника — з моменту підписання обов’язків по фінансуванню, будівництву та введення в експлуатацію на ньому. Всі старі договори інвесторів дійсні, і вони отримають свої квартири.

– Кілька слів про майбутнє “Укрбуду” і “Укрбуд девелопменту”.

– В “Укрбуду” я не бачу майбутнього. Шкода, що історія групи компаній, яка виходила на перше місце і за обсягами будівництва, і за обсягами продажів, обірвалася через самодурство однієї людини, яка  розтоптала своє власне дітище.

Як повідомлялося раніше, Микитась закликав Зеленського втрутитися в ситуацію, яка склалася навколо нього.

“Це вже терор!” — заявив Микитась.

Залишити відповідь