Визначення групи крові та резус-фактора – важливе дослідження, що рятує життя. Оскільки змішування несумісних типів може бути шкідливим або навіть смертельним, розуміння вашої групи крові має вирішальне значення, особливо якщо ви вагітні, готуєтесь до операції, здаєте кров або отримуєте переливання від донора.
Що таке група крові та резус-фактор
На поверхні еритроцитів (червоні клітини крові які транспортують кисень) знаходяться особливі білки – антигени класів А, В та О. Своєю чергою, у плазмі знаходяться інші білкові молекули – антитіла відповідних класів А, В та О. Наявність або відсутність антигенів у ваших еритроцитах і відповідних антитіл у вашій плазмі визначає вашу групу крові ABO. Також у деяких людей на поверхні еритроцитів є особливі білки Rh, названі на честь макак-резусів, у зразках крові яких вперше було виявлено ці білки.
Якщо ваші еритроцити містять цей білок, ваша плазма природно містить резус-антигени. Це означає, що ви вважаєтесь позитивним або резус-фактором +. Якщо у вас немає цього білка, ваша кров вважається Rh- або негативною.
Які існують групи крові
Стандартне визначення групи крові поєднує систему ABO з системою резус для створення повної картини вашого профілю крові. Це означає, що у вас може бути одна з наступних груп крові:
Тип A+: містить антигени A і Rh та антитіла B.
Тип А-: містить антигени А та антитіла В.
Тип B+: містить антигени B і Rh та антитіла A.
Тип B-: містить антигени B та антитіла A.
Тип AB+: містить антигени A, B і Rh, але не містить антитіл.
Тип AB-: містить антигени A і B.
Тип O+: містить резус-антигени та антитіла A і B.
Тип O-: не містить антигенів, але має антитіла A і B.
Чому важливо знати свою групу крові
- Визначення групи крові та резус-фактору – одне з перших обстежень, яке має зробити вагітна жінка. У деяких випадках (наприклад, розбіжність у резус-факторах), між матір’ю та дитиною може виникнути імунологічний конфлікт, який може бути небезпечним для життя та здоров’я.
- Носії рідкісних груп та\або негативного резус-фактору є цінними донорами, тому обізнаність про свою групу крові може дати вам можливість стати донором та врятувати чиєсь життя.
- Обов’язкове визначення групи крові необхідно робити перед наступними процедурами:
- Переливання крові та її компонентів (обстеження необхідно як донору, так і реципієнту);
- Трансплантація органів, тканин та кісткового мозку (визначення сумісності по системі АВО);
- Будь-які масивні хірургічні втручання.
Чим небезпечно переливання несумісної крові?
Кожна група крові містить баланс антигенів і антитіл, і не всі групи крові сумісні одна з одною. Оскільки антитіла призначені для боротьби з відповідними антигенами, переливання, у якому змішуються дві несумісні групи крові, може спричинити атаку антитіл однієї групи на антигени іншої. Ці атаки антитіл можуть призвести до аглютинації або утворення згустків еритроцитів. Аглютинація може призвести до тромбозу судин, зупинки кровообігу та масивного руйнування еритроцитів, що викликає токсичне ураження печінки, нирок, головного мозку та серця.
Підготовка до обстеження
Для дослідження використовується венозна кров, забір матеріалу – натщесерце. За 12 годин до дослідження важливо відмовитись від жирної їжі, паління, фізичних навантажень, алкоголю, нікотину та ліків. Якщо ви не можете скасовувати вживання ліків – повідомте про це співробітнику лабораторного відділення. У день дослідження для полегшення забору крові можна випити стакан негазованої води без домішок.
Чекаємо вас на обстеження в мережі лабораторій INVIVO! Усі необхідні дослідження, зручні пакетні пропозиції, швидке отримання результатів та приємні ціни: ми робимо якісну медицину доступною.
Отримати інформацію про доступні аналізи, акційні пропозиції або знайти найближчий до вас пункт забору можна на сайті invivo.ua.
INVIVO. Щодня піклуємось про здоров’я українців!