В Ірпені знищують сосновий ліс і приватний сектор, і все – заради зведення сумнівних багатоповерхівок. Хоча мер Ірпеня Маркушин раніше запевняв: жодних хмарочосів на цій ділянці не буде. Хаотична забудова без дозвільних документів спровокувала хвилю протестів місцевих жителів. Яким чином забудовники отримали містобудівні умови? З’ясовувала Олександра Сербін.

Міський голова Ірпеня Олександр Маркушин ще нещодавно запевняв журналістів: багатоповерхівок на місці соснового лісу – не буде. Проте черговий хмарочос намагаються втулити просто посеред приватного сектору. Це спричинило обурення місцевої громади.

«Наше місто захлинається від масового будівництва. Це вже призвело до перенаселення, відчутного погіршення життя громадян, екологічної катастрофи та перетворення Ірпеня на бетонне гетто», – наголошують активісти.

Крім того, цільове призначення ділянки забудовники змінили, поки тривали судові процеси.

Це не заперечує й представник Держгеокадастру. Він повідомив, що зміни до кадастру були внесені 13 серпня. Хоча суд заборонив вчиняти будь-які дії з ділянкою на час розгляду позову.

«Заборонити відділу міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені вносити відомості (зміни до них) щодо цільового призначення», – йдеться у документі.

Витяг з ухвали суду Фото: скриншот

Однак дивним чином забудовники отримали документи на містобудівні умови.

Понад те, на сайтах із продажу нерухомості вже навіть можна обрати собі квартиру у майбутньому житловому комплексі. Середня вартість такого задоволення – 1 млн грн.

А у відділі продажу запевняють, що з документами на забудову все добре, і жодних судових процесів щодо будівництва немає.

Раніше мер міста Олександр Маркушин теж переконливо обіцяв, що багатоповерхівки в приватному секторі не буде.

Проте місцеві жителі переконані, що саме пан Маркушин «кришує» незаконну забудову. Саме з ним замовник будівництва Іван Алексєєнко начебто святкував день народження депутата.

Олександр Маркушин Фото: СтопКор

Зауважимо, що нині кількість населення в Ірпені вже перевищує наявні можливості інфраструктури. Однак зупиняти будівництво, схоже, ніхто не збирається.

Залишити відповідь