Російські банки різко наростили скупку золота, випливає зі звітності кредитних організацій, розміщеної на сайті ЦБ. С початку року запаси дорогоцінного металу в банківській системі РФ виросли майже в три рази — з 37,9 до 109,1 тонни.
Найбільшим власником цього запасу залишається банк ВТБ: на кінець жовтня у нього у власності знаходилося 53,2 тонни золотих злитків ринковою вартістю 15,6 мільярда рублів.
Запаси Ощадбанку вдвічі менше – 22,5 тонни. У жовтні найбільший держбанк РФ, на 50% належить ЦБ, докупив 1,8 тонни дорогоцінного металу.
Не виключено, що це золото має іноземне походження, сказав «Коммерсанту» джерело на ринку: ПСБ обслуговує оборонні підприємства, що потрапили під американські санкції та не мають можливість отримувати тверду валюту за поставки російської зброї за кордон.
За загальними запасами золота ПСБ вийшов на четверте місце в Росії й стрімко наздоганяє Газпромбанк, який замикає трійку лідерів з 9,8 тонни.
Великим продавцем в жовтні став банк ФК «Відкриття», який реалізував 3,3 тонни. До нього приєдналися Азіатсько-Тихоокеанський банк і банк «Центрокредіт», що продали в сумі 547 кг.
За жовтень ціна золота в рублях впала на 1,2%. «Переоцінка золота знову, як і місяцем раніше, не виправдала очікувань інвесторів і зробила негативний ефект на фінансові результати банків», – заявив РІА Новини начальник аналітичного управління банку БКФ Максим Осадчий.
Банки збирають золото, не бажаючи продавати його ЦБ, який в цьому році змінив цінову політику, заявивши, що буде купувати золото з невеликою знижкою до лондонських котирувань.
Керівники ряду найбільших російських банків влітку почали розглядати варіанти продажу золота і нарощування експорту, а видобувні компанії розглядають отримання ліцензії на продаж за кордоном, розповідали Bloomberg джерела, знайомі з питанням.