Відкритий вогонь – це стихія, яка в будь-який момент може обернутися неприємним сюрпризом. Здавалося б, тільки що мирне вогнище втішало око і зігрівало теплом, але лише одна мить, і ненажерливі язики полум’я жадібно починають пожирати ваше майно.

Щоб камін не став найбільшим розчаруванням у житті, за ним потрібно не тільки уважно стежити, але й своєчасно усувати навіть найнезначніші відхилення від нормальної роботи, регулярно проводити профілактичні заходи.

Як працюють камінні топки

За великим рахунком, принципових відмінностей в роботі сучасних топок від стаціонарних камінів немає, є лише деякі конструкційні особливості. У камеру згоряння, футеровану вогнетривким матеріалом, завантажується паливо, здійснюється його розпал. Завдяки надходженню кисню через колосникові грати в нижній частині топки, забезпечується стабільне горіння. Дим та інші продукти згоряння відводяться через димохід.

Регулювати швидкість згоряння палива – прискорювати або навпаки, уповільнювати процес, можна за допомогою спеціальної засувки. Якщо топка закритого типу, то циркуляція нагрітого повітря не дозволяє осідати сажі на склі дверцят. При відкритому варіанті вогнища частина продуктів горіння неминуче буде осідати на предметах в кімнаті, де він розташовується.

Топки різних типів можуть оснащуватися додатковими опціями, які поліпшують експлуатаційні властивості вогнища. Це:

  • система вторинного випалювання палива;
  • механізм відкриття типу «гільйотина»;
  • система самоочищення склокераміки дверцят;
  • секційний димохід типу «сендвіч».

Якщо камін виконує функцію обігріву, в ньому присутня така опція, як конвекційний кожух – пристрій, що здійснює розведення нагрітого каміном повітря по інших кімнатах, а також контур водяного опалення, що подає теплоносій в систему обігріву будинку.

Обслуговування камінних топок

Не дивлячись на те, що конструкція камінної топки проста, складається з декількох основних і додаткових елементів, це все ж специфічний виріб, в створенні якого брали участь не тільки інженери і дизайнери, а й фахівці, що відповідають за безпеку експлуатації пристрою. Сучасні технології аж ніяк не гарантують коректну роботу каміна, якщо є порушення правил його використання.

Якщо ми заглибимося у вивчення технічної документації, якою в обов’язковому порядку комплектуються топки, то, напевно, знайдемо пункти, що стосуються їх технічного обслуговування, і бажано, кваліфікованим фахівцем. Існує стандартний комплекс заходів, які проводяться на початку опалювального сезону. В їх число входять такі роботи, як:

  • перевірка та діагностичні маніпуляції з метою отримання даних про технічний стан камінної топки;
  • чистка димоходу;
  • чистка топки, збір сміття. Ці роботи проводяться за допомогою спеціалізованого сажозбірника;
  • обробка термостійкою змазкою на основі графіту механізмів дверцят;
  • перевірка сили тяги в димоході;
  • виявлення можливих несправностей всіх елементів каміна.

Після закінчення робіт фахівець повинен провести інструктаж власників житла, нагадавши їм правила техніки безпеки при експлуатації каміна. При необхідності майстер може здійснити косметичний ремонт, заміну скла топки і ущільнювачів, а також інші ремонтно-відновлювальні роботи, передбачені регламентом обслуговування конкретної моделі камінної топки. Все це допоможе уникнути позаштатних ситуацій і експлуатувати камін довгі роки.

Залишити відповідь