У справах, пов’язаних з дорожньо-транспортними пригодами, дуже важливо звернутися за юридичною консультацією, що називається «за гарячими слідами».
Вчасно звернувшись за консультацією до юриста з ДТП, якого ви знайдете за посиланням, https://zakon-advokat.com.ua/uk/services/advokat-po-dtp-2/, ви зможете заощадити не лише свої нерви, але й багато часу, вирішити навіть дуже складні та заплутані ситуації, відстояти свої права (наприклад, якщо з вас необґрунтовано намагаються зробити винуватця), права ваших родичів, близьких, захистити інтереси потерпілих
Хто ж ховається за терміном «адвокат з ДТП» і що має знати та вміти юрист, який спеціалізується у справах, пов’язаних із дорожньо-транспортними пригодами?
Серед інцидентів, що відбуваються на дорогах, можна виділити:
- Справи про адміністративні правопорушення у сфері дорожнього руху;
- кримінальні справи, що випливають із порушення правил дорожнього руху;
- Громадянські справи про відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров’ю та майну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
1. Справи про адміністративні правопорушення
Справи про адміністративні правопорушення на дорогах найбільш поширені серед усієї маси адміністративних правопорушень.
Якщо сталася аварія, то резюмується (до з’ясування всіх обставин), що сталося порушення правил дорожнього руху, яке тягне за собою порушення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Тому водієві необхідно знати, що в інспектора поліції (який за викликом прибуває до місця дорожньо-транспортної пригоди) він має право отримати такі документи: копію оформленого протоколу про адміністративне правопорушення; довідку про участь у дорожньо-транспортній пригоді із зазначенням пошкоджень, отриманих автомобілем (якщо зазначені документи не видано безпосередньо на місці ДТП, то вимагайте їх у групі розбору, або звертайтеся зі скаргою до вищого начальства).
Після цього інспектор поліції повинен призначити учасникам ДТП дату та час прибуття до групи поліції, де розглядаються адміністративні матеріали за фактами ДТП.
Саме в цей момент доцільним є звернення за консультацією до адвоката у справах ДТП для отримання кваліфікованої юридичної допомоги: адвокат може порадити звернутися до експерта (технічного фахівця, який допоможе встановити юридично значущі обставини дорожньої ситуації), допомогти при підготовці документів, провести юридичну експертизу ситуації, що спричинила за собою дорожньо-транспортну пригоду.
Інспектором групи розбирання розглядається матеріал з ДТП, визначаються порушники правил дорожнього руху та за наявності підстав виноситься постанова про адміністративне правопорушення, яка обов’язково має підписуватись керівником підрозділу поліції.
Якщо ви погоджуєтесь з рішенням інспектора групи розбору, то вам необхідно сплатити штраф (за адміністративними правопорушеннями, віднесеними до компетенції поліції, він є найбільш поширеним адміністративним покаранням) і принести до групи розбору квитанцію про оплату, після чого постанова вважається виконаною, а справа про адміністративне правопорушення закритим.
Якщо ж ви не погоджуєтесь з прийнятим рішенням, то маєте право на оскарження. При цьому оскаржити рішення групи можна у поліції або суді за місцем ДТП протягом 10 діб.
Якщо порушення ПДР передбачає як адміністративне покарання позбавлення права керування транспортним засобом, справа про адміністративне правопорушення направляється до суду начальником підрозділу поліції, який і приймає рішення.
2. Кримінальні справи
Найбільш складним у таких справах є захист на стадії попереднього слідства і в суді, оскільки встановлення винності водія, який вчинив дорожньо-транспортний злочин, залежить від конкретних обставин (простіше, секунд і метрів), при визначенні яких дуже легко припуститися помилки.
Адвокату, який веде захист у кримінальних справах ДТП, необхідно враховувати такі фактори:
- неправильні дії учасників дорожнього руху (виходячи з вимог Правил дорожнього руху), що знаходяться на той момент на дорозі;
- особливості дорожніх умов (наприклад, перешкод дома ДТП);
- особливості метеорологічних умов (наприклад, видимість дороги);
- технічний стан транспортного засобу;
- технічний стан засобів сигналізації;
- неадекватне сприйняття самим водієм всього, що відбувається, що призводить до необґрунтованого визнання водія себе винним;
- сумлінна помилка очевидців події про обставини події (визначення швидкості руху транспортного засобу перед наїздом на пішохода або перед зіткненням з іншим транспортом, дії самого пішохода-потерпілого тощо).
- для вироблення позиції у справах зазначеної категорії адвокату буває необхідне використання спеціальних знань для правильної оцінки обставин ДТП (звернення до фахівця у галузі автотехніки).
3. Громадянські відносини
До цієї категорії належать цивільні справи про відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров’ю та майну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
Так само, як і в інших справах про відшкодування шкоди, у разі заподіяння шкоди внаслідок аварії діє принцип відшкодування шкоди у повному обсязі.
Водночас особливістю цієї категорії справ є те, що транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки.
Громадяни, діяльність яких пов’язана з підвищеною небезпекою для оточуючих (використання транспортних засобів до такої і належить), зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок непереборної сили чи наміру потерпілого.
Обов’язок відшкодування шкоди доручається громадянина, який має джерелом підвищеної небезпеки на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління чи іншої законної підставі.
Таким чином, шкода, заподіяна життю та здоров’ю громадян внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, відшкодовується власником транспортного засобу незалежно від того, чи його визнають винуватцем ДТП чи ні.
Не варто сподіватися на те, що суддя розбереться у матеріалах справи: суди перевантажені подібними справами і за більшістю адміністративних та кримінальних справ проводиться поверховий розгляд, якщо сторона не заявить про серйозні недоліки попереднього розслідування або не надасть вагомих доказів своєї невинності. Зібрати ці докази під силу лише адвокату, тому не варто ігнорувати допомогу адвоката і сподіватися на те, що проблема усунеться сама.